Dağın dumanından geçermiş bazen, kalbe giden yol, öğrendim!

10

Dağın dumanından geçermiş bazen, kalbe giden yol, öğrendim!

Bir hayal, iki kadın, sekiz şehir, onlarca köy, ev, dağ, dere…

Üç ay süren ve “Bohçamda Anadolu” adını verdiğimiz yolculuğumuza çıkarken cevaplamakta en zorluk çektiğimiz soru şuydu;

“Peki ama amacınız ne?”

Köyleri dolaşacağız, evlerde konuk olacağız, çocuklarla bir çok etkinlikler düzenleyip hayaller kuracağız, köyden köye çocuklardan çocuklara mektuplar taşıyacağız…

“Peki ama amacınız ne?”

Her şeyden önce kendim için çıktığımı biliyordum bu yola. Bir seyahat tutkunu olarak hikayeleri yerinde dinlemeyi severim ben. Ancak aynı sofrada oturup, göz göze bakarak dinlersem anlayabilir ve bir parçası olabilirim  o hikayenin. Önyargıları(mı) kırmanın en keyifli yoludur benim için seyahat.

2

İşte bu üç aylık seyahatin bir yerlerinde düştü yolum Rize’nin Ayder yaylasına. Bütçemiz her zamanki gibi kısıtlı gıdım gıdım harcıyoruz. Ayder’de konaklama işini “couchsurfing” ile hallettik halletmesine de, turistten iğne atsan yere düşmez Ayder merkezi değil ki bizi çeken. Daha yüksek yaylalara gitmek, dağın dumanına karışmak itiyoruz. Ayder’den Kavrun Yaylası’na giden 10 km’lik toprak yolu, minibüsle hoplaya zıplaya aştık.Buradan da göllere yürüyüş yapacağız.

“Öyle kendi başınıza dağın dumanına karışmak olmaz” dediler. “Yani karışacağınız kesin de, dönüş yolunu bulamayacağınız da kesin.”

1

Böylece tanıştık rehberimiz İbrahim’le. En yakın dostu dağların dumanı olan İbrahim’le. Çekingendik önceleri. Sessizce tırmanıyorduk eteklerden yukarı.

Önce dumanın damlacıkları gıdıkladı burnumu, (yeni bir hikayenin habercisi) Sonra, daha önce hiç tanışmadığım sapsarı çiçeklerin sarhoş eden kokusu geldi buldu beni, doldu burnuma, ciğerlerime.

İşte şimdi burnumun da vardı artık yeni bir hikayesi, daha önce hiç koklamadığı bir hikaye. Durdum, derin bir nefes aldım ve izin verdim burnumla yeni hikayesinin uzun uzun tanışmasına.

4

Bu kadarı yeterdi bile aslında o yola çıkmaya, bitmedi. Bir tepenin ardında çıktı karşıma, elle tutulur gözle görülür bir aşk. Sen yıllarca ülke ülke, şehir şehir gez,ara peşine düş…Benden senden geçip bir olmak de, aynı kalpte atmak, aşk olmak de. Sonra Rize’nin Ayderin’de bir tepenin ardında çıksın karşına, dağ ve gölün bir olan kalbi. İşte şimdi gözümün de vardı yeni bir hikayesi, daha önce hiç görmediği ve o yola çıkmasa asla göremeyeceği bir hikayesi. İzin verdim gözüme, uzun uzun seyretti ve aldı kalbine yeni hikayesini.

5

Suyun kenarında bir yerlerde soluklandık. “Bunlar ne?” dedim İbrahim’e. Koparıp bir tane de bana uzattı. Yabani soğan mıymış ne…. Demek dilimin de varmış, şu hayatta tadacağı yeni bir hikayesi, tattı!.

6

Sonrasında bastığım her bir çimene, çiçeğe hayranlığımı çığlıklarla anlatıp, koklayınca her bir çiçeği, eridi İbrahim’le buzlar aramızda. Zira İbrahim’in kalbine giden yol dağın dumanından geçiyormuş öğrendim.
7

Ertesi gün dedi ki “bırakmam sizi”. Para pul mühim değil, bugün gönüllü rehberim ben. Düştük o gök gözlü, gani gönüllü dağların çocuğunun peşine.

Kaç saat yürüdük, kaç tepe aştık, kaç yeni çiçek gördük, kokladık, tattık, kaç bin tane damlacıkla selamlaştık bilmiyorum.

3

9

Ne zaman ki o da gördü, biz onun dumanıyla tanıştık, derdimizi değil belki ama sevincimizi İbrahim’den önce onun dumanıyla paylaştık, işte o zaman öğrenebildik onun da hikayesini. Bu gök gözlü gani gönüllü çocuğun her gün bu dağlara tırmandığını, yanında kimse olmasa da buralara gelip derdini dağlara anlattığını.

8

Şimdi yazarken dağın dumanının çiği, sarı çiçeklerin kokusuyla birlikte geldi sızlattı burnumun direğini. Ey sevgili İbrahim, şimdilerde her nerede isen, dağının dumanı, gani gönlünün dostu, gök gözünün yeşili eksik olmasın…

Dağın dumanından geçermiş bazen, kalbe giden yol, öğrendim!

P1270729

  • Bu yazı ilk kez Ağustos, 2015 Tarihinde, Burkon Vizyon Dergisi’nde yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s