Evimde hissettiren “misafirperverlik ağları”

Gezginliğimin olmazsa olmazı misafirperverlik ağları. Bundan yedi yıl önce “hospitalityclub” ile başlayan maceram, 2008’den beri couchsurfing (www.couchsurfing.org )üyeliği  ile devam ediyor.

Bilmeyenler için, nedir misafirperverlik ağları?  “Tanrı misafiri olma” ve “tanrı misafirini ağırlama” halinin internet üzerinden bir site vasıtasıyla yapılmış şekli bence. Seyahatleriniz sırasında sizi gönüllü olarak ağırlamak isteyen bir üyede misafir olabilir veyahut da gittiğiniz yerdeki bir üye ile buluşup şehri birlikte gezebilir ya da sadece sohbet etmek için buluşup gittiğiniz yerle ilgili kitaplarda bulamayacağınız birçok bilgiyi edinebilirsiniz.

İlk duyulduğunda çılgın ve ürkütücü gelebilecek olan bu fikir,  bence, benim seyahatlerimi daha güvenli kılan en önemli etkenlerden biri. İyi bir referans sistemi ile çalışan site, henüz bir ülkeye, şehre varmadan orada bir arkadaşınız varmış gibi hissettiriyor çoğu zaman. Bu sayede birçok ülkede birçok güzel insanla tanıştım, birçoğuyla da çok yakın arkadaş oldum. Bu ağların bir kötü tarafı olsa olsa insanı yoldan çıkarması ya da daha doğrusu yola çıkartması olabilir. Zira üye olduktan sonra bir çok gezgini ve tabii ki onların hikayelerini konuk etmeniz an meselesi.

Sadece yurt dışı seyahatlerimde değil, yurt içi seyahatlerimde de couchsurfing’i sıkça kullanırım. Bir şehre gitmeden önce o şehirdeki üyelerle yazışıp, gezilecek görülecek yerler ile ilgili fikir alır, fırsat yaratıp mutlaka birkaç üye ile buluşur, sohbet ederim. Antakya’da bu vasıtayla buluşup tanıştım Muhammed’le.

muhammed

 

Muhammed  Suriye’li,  buradaki yardım kuruluşlarından birinde çalışıyor. Bir öğle sonrası buluşup, uzun uzun sohbet ediyoruz. Sonrasında Antakya uğrağım boyunca sık sık biraraya gelip, hoş beş ettiğim bir arkadaşım oluyor.

Halep’li olduğunu duyar duymaz anlatmaya başlıyorum, yolumu Halep’e de düşüren maceramı;

-Aslında Suriye’ye bir kez gittim. Bisikletçi bir grupla. Malta’dan bir grup bisikletçi her yıl farklı bir rotada yaklaşık 2000 km yol yapıyorlar ve bu yolculuk sayesinde böbrek hastaları için bağış topluyorlar. Benim katıldığım yıl rota olarak İstanbul- Şam belirlenmişti ve gruptaki tek Türk,  üniversiteden arkadaşımdı. Bizimle gelip destek olmak ister misin diye sorduğunda tabii ki üzerine atladım bu teklifin. 18 bisikletçi ve yanlış hatırlamıyorsam 17 destek ekibi üyesi iki haftaya yakın yollardaydık. Halep’e de uğradık.”

lc kolaj

– Hmm sanırım o grubu biliyorum, diyor Muhammed.

– Muhammed’cim o grubu nereden bileceksin. Birçok bisikletçi grup geçmiştir Halep’ten, onlardan birini duymuşsundur sen.

– Hayır hayır, bu grubu biliyorum. 2010 muydu, yok değil 2009. Maltalı grup, evet böbrek hastaları için.Gruptan bir arkadaş da couchsurfing üyesiydi, sizlerle buluşup tanışmam için bana mesaj atmıştı da benim son anda bir işim çıktığından sizinle buluşmaya gelememiştim.

İnanamıyoruz. Beş yıl önce Maltalı bir grup tarihinde ilk kez böyle bir amaçla Suriye’ye gidiyor, yalnızca bir gece Halep’te kalıyorlar, Muhammed bu grupla tanışmaya niyet ediyor ama bir aksilik çıkıyor ve bundan beş sonra Antakya’da oturup çay içiyoruz. Couchsurfing ile ilgili söylemeyi unuttuğum en önemli şey;

Dünyayı küçültüp, dünyanızı genişletir! 😉

 

* Couchsurfing dışında da miafirperverlik ağları var. Benim şu an ilk aklıma gelener https://www.bewelcome.org/ ve daha çok bisikletçiler için olan https://tr.warmshowers.org/.

 ** Çok fazla bilgiye boğmamak adına couchsurfingin güvenli kullanımı ile ilgili detay yazmadım ama merak ettiğiniz herhangi bir şey olur ise ruhubohcadagezen@gmail.com’dan sorabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla paylaşırım 😉

3 thoughts on “Evimde hissettiren “misafirperverlik ağları”

  1. Geri bildirim: Dağın dumanından geçermiş bazen, kalbe giden yol, öğrendim! | Ruhu Bohçada Gezen

  2. Geri bildirim: Tayland / Chiang Mai – Bunca yıllık gezginlik hayatımda ben böylesini görmedim! | Ruhu Bohçada Gezen

  3. Geri bildirim: Chiang Mai’de Yeni Yıl – “Keşke yalnız bunun için sevseydim” seyahat etmeyi! | Ruhu Bohçada Gezen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s